Останні новини

 

 

Червень годі уявити без золотого цвіту липи (ботанічна назва – липа серце листа). У північних регіонах України вона цвіте аж до липня. А от у липні  заготовляють смужки молодої зеленкуватої кори, з якої виготовляють кошики для збирання грибів, ягід, легке літнє взуття. Тому липень і назвали липнем.

У народній медицині засушений липовий цвіт (його потрібно зберігати у щільно закритій тарі) здебільшого використовують при застуді. Але найцінніші ліки від багатьох недуг – липовий мед. Тому пересувні пасіки часто ставлять там, де росте багато лип.

**

Застуда:

-1 столову ложку липового цвіту залити окропом – 200 мл. Настояти 10 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Протягом дня випити дві таких порції

-2 столові ложки подрібнених молодих гілочок липи (можна додати гілочки кущів смородини, малини, порічок) залити теплою водою – 1 л. Довести до кипіння і варити 7-8 хвилин. Настояти 1 годину у посуді під кришкою. Процідити. Відвар випити протягом дня, але теплим.

До речі, в Галичині такий відвар називали польським словом «гарбата» - чай.

**

Підсилити імунну систему допоможе рослинний збір:

-Липовий цвіт, трави чебрецю, материнки звичайної, квіти бузини чорної, вересу (брати в однаковій кількості). 1 столову ложку засушеного подрібненого збору засипати у термос і залити окропом – 0,5 л. Настояти мінімум 2 години. Процідити. Випити протягом дня за 4-5 разів. Курс лікування – місяць.

**

Атеросклероз:

-Взяти в однаковій кількості цвіт липи, глоду, листя подорожника і шишки хмелю звичайного. 2 столові ложки засушеної подрібненої суміші залити окропом – 300 мл. Настояти 10 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Цю порцію випити протягом дня за 4-5 разів. Процес лікування може бути тривалим.

**

Ниркові захворювання:

-Взяти в однаковій кількості цвіт липи, бруньки тополі чорної, коріння гравілату міського і цикорію дикого. 1 столову ложку засушеної подрібненої суміші залити теплою водою – 400 мл. Довести до кипіння і варити 5-7 хвилин. Настояти 1 годину у посуді під кришкою. Процідити. Пити по 100 мл чотири рази на день за 20 хвилин до їди. Курс лікування – 21 день. Повторити через 10 днів. Протягом року – 5-6 курсів лікування.

**

З попелу липового дерева готують дрібненький порошок і приймають його по 2 чайні ложки чотири рази на день при проносах, здутті живота. Запивають теплою водою – 100 мл. Цим же порошком чистять зуби, лікують туберкульоз горла – полощуть тричі на день (1 чайна ложка на 200 мл теплої води).

Для отримання попелу з липи дрова спалюють на відкритому вогні.

**

Чай з липового цвіту рекомендують при цукровому діабеті і як заспокійливий засіб при тривалій нервовій напрузі.

**

Носові кровотечі та кровотечі з ран спиняють розведеною настоянкою розтертого насіння липи на оцті.

**

Щоби позбутися екземи, до ванн додають липовий цвіт (свіжий або засушений), а також щойно заготовлене листя (бажано молоде).

**

Застереження:

-Не можна заготовляти липовий цвіт, коли на ньому проступає липка речовина (цвіт липне), також, коли його вкрили дрібні комахи.

-Надмірне споживання липового чаю може призвести до імпотенції. Його не варто давати хлопчикам, хіба що в окремих випадках для лікування застуди (і то – обмаль).

Тарас ЛЕХМАН, м. Червоноград

 

 

Жартують: «Почуваюся, як горох при дорозі. Хто йде, той і скубне…». Але з горохом не біда, коли він є у стравах. У важкі часи навіть пекли хліб з горохового борошна. Крім того:

-Молоді недоспілі горошинки перемелюють на м'ясорубці. Отриману кашку перекладають у марлю і прикладають до ділянок шкіри, уражених екземою. Кількість і тривалість процедур протягом дня – довільна. На жаль, лікування належить до сезонних.

ПЕРЕВІРЕНО ДОСВІДОМ!

У народній медицині є доволі перевірений засіб лікування золотухи:

-Тричі на день за 15 хвилин до їди пити по 1 чайній ложці риб’ячого  жиру.

-Не зашкодить з’їсти протягом дня 50 г несоленого сала зі свинини, але тільки свіжого, не пожовклого.

ОПІКОВІ ПУХИРЦІ

Взяти в однаковій кількості вершкове масло і мед. Окремо розтопити їх на водяній бані. Потім ретельно змішати й остудити. Отриману мазь наносять на опікові пухирці 3-4 рази на день. Зберігають її у холодильнику, але перед кожною процедурою знову злегка нагрівають на водяній бані.

РОЗМ’ЯКНУТЬ МОЗОЛІ

-У 6 л окропу киньте жменю лушпиння цибулі (бажано від білої) і додайте 1 столову ложку соди. Посуд закрийте. Коли вода досягне оптимальної для вас температури, парте ноги впродовж 15 хвилин. Процедуру приймати тричі на тиждень (можна і частіше), краще ввечері перед сном.

Крім того, коли пітніють ноги, лушпиння цибулі, запарене в окропі, усуває неприємний запах.

І ТРУТНІ КОРИСТЬ ПРИНЕСУТЬ…

Якщо часто відчуваєте біль у скронях:

-Половину літрової банки заповнити бджолиними трутнями. Залити окропом – 0,5 л. Посуд герметично закрити. Настоювати 10 днів у темному, але теплому місці. Не проціджувати. Там же зберігати. Під час болю за допомогою клаптика вати (змочувати у настої) натирати скроні 5-6 разів на день.

Безперечно, щоб назбирати трутнів, вам доведеться звернутися до досвідчених пасічників.

ІСТЕРИЧНІ ПРИПАДКИ

Засушити корінь копитняка. Подрібнити і перетерти у ступці на порошок:

-Вживати натщесерце (але лише раз на добу!) по четвертині чайної ложки. Запивати теплим молоком – 150 мл. Молоко брати високої жирності.

Такі ліки приймають тільки під час загострення недуги.

НЕДОСТАТНІСТЬ КРОВООБІГУ

-Змішати по 1 столовій ложці свіжих подрібнених листя берези і трави хвоща польового. Збір залити окропом – 400 мл. Настояти 30 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Пити по 100 мл чотири рази на день за 15-20 хвилин до їди. На жаль, лікування належить до сезонних. Засушений збір діє неефективно.

КРОПИВНИЦІ ПРОТИСТОЇТЬ СЕЛЕРА

Якщо тричі на день за 20 хвилин до їди вживати по 1 чайній ложці свіжого соку з кореня селери, тоді швидко позбудетесь кропивниці. На жаль, лікування належить до сезонних, адже сік беруть тільки зі щойно викопаного кореня городньої культури.

ЧУДОДІЙНИЙ КОРІНЬ ПОЛИНУ

Не тільки наземна частина полину, а й корінь рослини має цінні лікувальні властивості. Сировину заготовляють після того, як дозріло насіння полину, сушать і подрібнюють на порошок. Якщо відчуваєте біль у шлунку:

-Вживати по третині чайної ложки отриманого порошку і запивати теплою водою – 150 мл. Робити це тричі на день за 15-20 хвилин до їди.

Під час лікування строго дотримуватися дієти!

ОЧИЩАЄМО НИРКИ

-3 столові ложки свіжої подрібненої зелені петрушки залити окропом – 0,5 л. Варити у закритому посуді впродовж 3 хвилин. Настояти до літеплої температури. Процідити. Відвар випити протягом дня за 5-6 разів. Достатньо 10-12 днів профілактики (лікування). Повторити, якщо необхідно, через місяць.

ПРОТИСТОЯННЯ ГЛИСТАМ

Квашені огірки успішно протистоять глистам, виганяють паразитів. Денна норма споживання для дорослого – 150-200 г.

Тарас ЛЕХМАН

 

https://probi.in.ua/napysaty.html#

Ми дещо призабули про доцільність лікування лляною олією. Але ще наші предки змащували нею місця опіків, пролежні, гнійні рани, почервонілі ділянки шкіри (особливо, коли виникає свербіж), а немовляткам нею змащували запрілі місця.

Лляну олію пили тричі на день по 1 чайній ложці у разі виразки шлунка чи дванадцятипалої кишки.

Буде неповторний смак, якщо нею приправляти овочеві салати. Смачного!

ЗАЙЧИК З ЛІСУ ПЕРЕДАВ…

Настій із засушених подрібнених суцвіть і пагінців заячої конюшини (росте на узліссі, у чагарниках) нормалізує понижену кислотність шлункового соку. Приготування і вживання:

-2 столові ложки сировини звечора засипати у термос і залити окропом – 600 мл. Настояти мінімум 8 годин. Вранці процідити. Настій пити теплим по 150 мл чотири рази на день за 15-20 хвилин до їди. Бажано вживати тільки під час загострення недуги.

У ГУСАКА ПЕРО НЕ СТРАШНЕ…

На відкритому вогні спалюють гусяче пір’я. Попелом з нього можна посипати виразкові рани на шкірі. Або змащувати їх. Для цього попіл змішують з топленим (тільки несоленим!) гусячим жиром – 1:1.

МАК ПОЛЬОВИЙ

У разі запалення нерва (нервового розгалуження):

-Резтерти у ступці зелені (недозрілі) маківки червоного польового маку (ще називають – диким), щоб проступило молочко. Отриманою «кашкою» натирати болюче місце. Через 30-35 хвилин змивати теплою водою з господарським милом. Процедуру приймати лише раз на два дні! Не більше 4-5 разів протягом дозрівання маківок! Адже у маківках – надзвичайно високий вміст опіуму. Він діє лише знеболююче, а не лікує. Водночас надзвичайно (а то й непоправно) шкодить здоров’ю. Радьтеся з лікарем!

ХОЛОДНИЙ ТЕРНОВИЙ НАПІЙ

Як сечогінний засіб:

-2 чайні ложки свіжих подрібнених квітів терену (якщо брати засушені, то 3 чайні ложки) звечора залити 200 мл води кімнатної температури. Настояти у теплому місці мінімум 8 годин. Вранці процідити. Пити по 50 мл чотири рази на день за 15-20 хвилин до їди. Курс лікування – не є обмеженим.

КАЛАЧИКИ

Ботанічна назва рослини – калачики. А ще її називають мальва лісова, дика мальва, проскурник. Воно допоможе вилікувати горло при почервонінні, яке виникло внаслідок застуди, ангіни:

-7-8 столових ложок (не менше!) засушених подрібнених квітів калачиків залити окропом – 1 л. Настояти до літеплої температури у посуді під кришкою. Процідити. Теплим настоєм полоскати горло 5-6 разів на день.

НЕ ЙТИ НА ЧЕРВОНЕ…

При почервонінні горла бажано не їсти свіжих ягід червоного кольору чи варення з них – малини, порічок… Ідеальний варіант – чорна смородина.

ПАКЕТИКИ М’ЯТИ

Швидко порятує від головного болю м’ята перцева. Для цього не обов’язково самому заготовляти рослину. (хоча, заради правди, прогулянка лугом таки корисна!). Можна придбати пакетики («подушечки») м’ятного чаю в аптеках, продуктових магазинах. Чай готують з розрахунку:

-2 пакетики на 150 мл окропу. Протягом дня випити 2-3 таких порції.

Крім того, м’ята перцева має заспокійливі та снодійні властивості.

ВОРОНЯЧЕ ОКО

Допоможе у лікуванні туберкульозу легень:

-1 чайну ложку свіжої подрібненої рослини вороняче око залити 70-процентним спиртом – 200 мл. Посуд герметично закрити. Настояти 10 днів у темному, але теплому місці. Процідити. Настоянку зберігати у холодильнику. При вживанні – 1 чайну ложку настоянки розбавити у 100 мл холодної води. Таку порцію пити лише раз на день за 15-20 хвилин до їди (бажано перед обідом).

Рослина належить до отруйних!

ЗМІЦНЮЄМО ЯСНА

Якщо кровоточать ясна, тоді ротову порожнину полощіть міцним настоєм деревію:

-1 столову ложку подрібненої рослини (свіжої або засушеної) залити 200 мл окропу. Кип’ятити на малому вогні 3 хвилини. Настояти у посуді під кришкою до літеплої температури. Процідити. Полоскати ротову порожнину впродовж 7-8 хвилин 3-4 рази на день. Щоразу готувати свіжий настій, бо це разова порція.

Замість деревію можна використати подрібнену на порошок кору дуба. Настій готують і використовують аналогічно.

 

 

 

-1 столову ложку засушеного подрібненого гадючника оголеного (рослину заготовляють влітку під час цвітіння) залити окропом – 0,5 л. Настояти 1 годину у посуді під кришкою. Процідити. Це – денна норма споживання. Порцію розділити на 3-4 рази. Краще вживати за 20 хвилин до їди.

Такий настій потрібно пити при ревматизмі, хворобах сечового міхура, подагрі, болях у шлунку, застуді, шкірних висипках… Курс лікування встановлюють індивідуально.

ПРИ ЗАПАЛЕННІ ШКІРИ

-До хворих місць прикладають потовчене листя деревію (має проступити сік). Процедуру приймають 3-4 рази на день по 45-50 хвилин. Опісля водою не змивають.

Або:

-Потовчене листя і квіти деревію перетирають у ступці в однорідну масу і змішують з несоленим топленим свинячим жиром – 1:1. Змащують шкіру тричі на день.

ДАР СОНЦЯ

Чистотіл у дослівному перекладі з латинської – дар сонця. Хоч це отруйна рослина, але корисна. Головне – правильно застосувати її у лікуванні. Наприклад, двічі на день свіжим соком чистотілу змащують ділянки шкіри, уражені коростою. Через 30 хвилин змивають теплою водою з господарським милом. На жаль, таке лікування належить до сезонних. Адже сік чистотілу не консервують.

НА НОГАХ – ГРИБОК…

Готують ліки з заразихи-роздолину:

-Щойно заготовлену подрібнену рослину засипати у скляну банку. Не утрамбовувати. Залити оцтом так, щоб рідина ледь покрила сировину. Посуд щільно закрити. Настояти 4-5 днів у темному, але теплому місці. Не проціджувати. Одержаним настоєм змащувати нігті пальців ніг тричі на день. На ніч перед сном – обов’язково.

Настій зберігати у холодильнику.

Якщо у вас грибок з’являється періодично, то приготуйте більше настою («на запас»). Адже для лікування використовують тільки свіжу рослину.

ХАЛВА, ХАЛВА…

Побутує східний афоризм: «Скільки не повторюй «халва, халва!..», але від цього солодко в роті не стане». Втім, варто знати, що надмірне споживання халви шкодить печінці і спричиняє закрепи. Це, насамперед, стосується старших людей.

З ТЕПЛИЦІ

Шампіньйони, вирощені у теплиці, корисно їсти сирими (оптимально – 150 г на тиждень), додавати до канапок. Вони ситні, містять багато білків, але не спричиняють ожиріння. Після термічної обробки ці гриби значно втрачають свої поживні речовини.

ШВИДКО МИНЕ

Якщо парити ноги у 5-6 л гарячої води (як тільки зможете витримати) з 1 столовою ложкою гірчичного порошку, то застуда швидко мине. Процедуру приймати двічі на день по 15 хвилин – вранці та ввечері перед сном.

Застереження: протипоказано, коли на ногах відкриті рани.

БЕРЕЗОВИЙ ПОПІЛ

Суху кору берези спалюють на відкритому вогні. Зібраний попіл ретельно перетирають у ступці на дрібний-дрібний порошок. Ним можна посипати гнійні рани. Але перед кожною процедурою їх потрібно помити теплою водою з господарським милом.

ПОРУШИТИ СТІЙКІСТЬ

Мінеральну сильно газовану воду (але тільки теплу!) доречно пити під час тривалих і стійких закрепів. Денну норму споживання встановлюють індивідуально. Закорковану пляшку з водою гріють на водяній бані, або зберігають у доволі теплому місці.

НЕ ЗАХОПЛЮВАТИСЬ!

Цибулю у народній медицині використовують для профілактики і лікування багатьох недуг. Однак зцілителі небезпідставно наполягають: великим дозами цибулі не захоплюватись при захворюваннях нирок, печінки, гострих запаленнях шлунково-кишкового тракту, помірковано вживати свіжу цибулю при серцево-судинних захворюваннях.

Тарас ЛЕХМАН

 

 

При підвищеній температурі, яка ще й супроводжується головним болем, свіжий листок лопуха справжнього змочувати в оцті і прикладати нижньою стороною до чола. Процедуру приймати 3-4 рази на день по 25-30 хвилин. На ніч перед сном – обов’язково!

ДОВОЛІ НЕСКЛАДНО…

Виник головний біль при мігрені?.. Змащуйте лоб і скроні свіжим соком лимона. Робіть це 7-8 разів протягом дня. На ніч перед сном – обов’язково!

АНГЕЛЬСЬКИЙ КОРІНЬ

Ягель – одна з найцінніших рослин, яку використовують для лікування при харчовому отруєнні, навіть грибами. За чудодійну силу у народі її називають – ангельський корінь. Приготування відвару:

-1 столову ложку засушеного подрібненого кореня рослини залити теплою водою – 600 мл. Довести до кипіння і варити 10 хвилин. Настояти 1 годину у посуді під кришкою. Процідити. Відвар випити теплим за три рази протягом дня у перервах між вживанням їжі. Не хвилюйтеся, якщо він спричинятиме у вас блювоту.

ГАРЯЧІ КМПРЕСИ

Коли дошкуляє радикуліт:

-Взяти порівну трави чебрецю, звіробою, квіти ромашки і бузини чорної. Засушений збір залити окропом, щоб рідина злегка покрила його. Посуд закрити. Настояти 10-15 хвилин. Запарені рослини перекласти у марлю. На ніч робити гарячі компреси.

КОЛЮЧИЙ ЛІКАР

Після перенесення онкологічних операцій:

-1 столову ложку подрібненого листя і квітів-кошиків колючого татарника (однаково використовують свіжі або засушені) звечора засипати у термос і залити окропом – 0,5 л. Настоювати мінімум 8 годин. Вранці процідити через марлю, складену вчетверо. Пити по 100 мл п’ять разів на день у перервах між вживанням їжі. Курс лікування – місяць. Утім, порадьтеся з лікарем!

РІЗНОМАНІТНЕ ВИКОРИСТАННЯ

Залізняк бульбастий у народній медицині використовують для лікування різних недуг, наприклад, при застуді чи проносах, але відвар готують однаково:

-2 столові ложки зілля (заготовляють усю наземну частину рослини, сушать і подрібнюють) залити окропом – 600 мл. Варити на малому вогні 5 хвилин. Настояти 45 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Відвар пити теплим по 150 мл чотири рази на день за 20 хвилин до їди. Курс лікування – до повного одужання.

НАСІННЯ СОСНИ

Для полоскання горла (у разі застуди) успішно використовують насіння шишок сосни:

-2 столові ложки сировини засипати у термос і залити окропом – 800 мл. Настояти мінімум 3 години. Процідити. Теплим настоєм полоскати горло 4-5 разів на день.

ВОДЯНКА

-2 столові ложки засушеного подрібненого підмаренника справжнього (заготовляють траву з квітами) залити окропом – 0,5 л. Настояти 30 хвилин у посуді під кришкою. Процідити. Пити по 100 мл п’ять разів на день у перервах між вживанням їжі. Курс лікування – 21 день. Повторити, якщо необхідно, через 5-7 днів.

ОСТЕОХОНДРОЗ

-1 столову ложку порошку засушених шишок хмелю змішати з 1 столовою ложкою вершкового масла. Натирати болючі місця 3-4 рази на день. На ніч перед сном – обов’язково!

УРАЖЕННЯ ДЕРМАТИТОМ

Тричі на день натирають хворі місця свіжим соком з зеленої шкірки плодів горіха волоського. Через 20 хвилин змащують соняшниковою олією. На жаль, таке лікування належить до сезонних.

Тарас ЛЕХМАН, м. Червоноград Львівської області

Сторінка 1 із 165

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.