Копати криницю, зазвичай, починали 22 червня, коли минула найкоротша ніч у році. А до того займалися пошуком джерела води. Воно мало бути чистим і глибоким (10-40 м), бо тоді й вода буде якісною.
Багатовікова народна практика, досвід поколінь зберегли чимало прикмет, де шукати місце під майбутню криницю. Виявилося, що не завжди доречним було копати її біля хати (для зручності). Отож:
-Де над землею звисає хмара мошкари – там є джерело води.
-У теплу літню ніч ставили перекинутий вверх дном глечик, макітру або сковорідку. Якщо назбиралося вдосталь вологи, роси, тоді тут можна копати криницю.
-Місце джерела підкажуть вологолюбні рослини – кропива, хвощ польовий, осока, щавель, що росте у полі, на лузі, очерет... Насамперед – верба.
-Тварини в пошуках прохолоди риють землю там, де підземні води розташувалися близько до поверхні.
-Можна також поспостерігати за ранковими туманами. Вони утворюються внаслідок підвищеної вологи, що випаровується.
-Поблизу западин ймовірність джерела вища.
-Підвішували на нитці вербову галузку і тримали її низько над землею. Добра ознака, коли вона крутиться-вертиться.
У таке важко повірити, але в друкованих етнографічних джерелах занотовані й такі випадки, коли до пошуку джерела залучали незрячих людей.
Попри те, що деякі з таких пошукових засобів не вважаються науковими, все ж люди ними користуються.
Слід знати:
-Чим глибша криниця –тим чистіша вода у ній.
-Чим більше береш з криниці води – тим більше вона очищується.
Тому ніколи й нікому не пошкудуйте води зі своєї криниці!
Тарас ЛЕХМАН
