Останні новини
25 березня 2024
24 березня 2024

НА ЗДВИЖЕННЯ ВІДЛІТАЮТЬ ОСТАННІ ПТАХИ...

Церковне свято Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього (27 вересня) — одне з найдавніших у християнській традиції. Його почали відзначати ще у IV столітті, коли 326 року візантійська цариця Олена віднайшла цю святиню. Як тільки на хрест поклали померлого — той відразу ожив. Відтак переконалися, що знахідка — справді Господній Животворящий Хрест, на якому розіп'яли Ісуса. Патріарх Макарій, що супроводжував Олену у нелегкій подорожі, воздвиг (підніс) хрест над народом. Згодом до свята додалася ще одна подія, яка сталася 628 року — повернення Хреста Господнього з Персії до Єрусалиму.

Але суто церковне свято у народному побуті українців пов'язане з багатьма цікавими повір'ями й обрядовими діями. Наприклад, на Здвиження (ще так називають свято) діти вилазили на купи хмиззя і гукали на всі чотири сторони: “Іди, іди від нас!”. Так вони відганяли нечестивців.

Вважають, що у цей день відлітають у вирій останні птахи (зокрема, дикі гуси), а змії гурмуються у кубла, ховаються під коріння дерев, у землю, щоб перезимувати. Але перед тим має відбутися рада, на якій кожен плазун звітує за свої вчинки. Ті, хто протягом року не порушили даної обітниці, не вжалили людину, то можуть спокійно відпочивати до Руфа (21 квітня), коли гаддя знову прокидається від зимового сну. Якщо ж гадюка вжалила людину, то не має права на спочинок, мусить загинути. Отоді змія стає вкрай небезпечною, мстливою, знову нападає на людей.

Дітям на Здвиження заборонялося ходити до лісу, бо можуть провалитися в яму, де зібралося гаддя на зиму, і будуть зимувати з ними.

Повір'я повір'ями, але, як стверджують біологи, змії у цю пору таки готуються до зимової сплячки і справді стають вкрай небезпечними.

На Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього — строгий піст. Якщо й святкують храмове свято (в Україні багато церков, освячених на честь цієї події), то все одно готують для гостей і себе виключно пісні страви. Гості мають сприйняти це з розумінням.

У народі кажуть:

- На Здвиження земля до зими движеться.

- Від Здвиження до Покрови суха погода — зима буде з морозами.

- Птахи дружньо відлетіли у вирій — чекай суворої зими.

Є й таке фенологічне спостереження: якщо після Воздвиження на свято Микити (28 вересня) летять журавлі у вирій — Покрова буде з морозом.

Підготував Тарас ЛЕХМАН.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.