Останні новини

ВИХОР-БУРЕВІЙ

 

12 (25) червня – свято Онуфрія.

Багатовікові народні спостереження свідчать, що на Онуфрія можуть бути різкі похолодання, шквальні вітри-буревії, рясні зливи, град. А це вельми погано для майбутнього врожаю хліба, городини, садовини. Така погода аж дивна для літа. А вже наближається його фенологічна середина.

Ще у дохристиянські часи наші пращури вважали цю дату днем народження Вихора-Буревія. Прадавня язичницька легенда розповідає наступне. Стрибог (володар вітрів) «породив» чотирьох синів-богів північного, південного, східного і західного вітрів. Кожному наказав панувати у своїй стороні світу. Народився у Стрибога і п’ятий син – Вихор-Буревій. Але батько не дав йому для панування жодної сторони світу. Отож наймолодший його син кружляє-блукає по світу, почергово навідується у гості до кожного зі старших братів, однак до жодного з них не може притати.

Тому Вихор-Буревій – найбільш лихий, злісний, дошкульний вітер. Може людину підняти догори і гепнути нею об землю, дахи з хат позривати, перекинути воза, дерева повалити, наслати грозу. Від його подиху хлібні злаки сплетуться у вінки, або зіб’ються у сніпки, а то й виляжуть по полю. Горе для женців, та й хліб після цього не вродить…

Щоб задобрити лісника, відвернути стихію, на його уродини господарі закопували посеред лану свіже куряче яйце. Робили це до сходу сонця. Або ж будь-якого вдавалися до такого дійства, коли вже наближалася стихія.

Все ж народні синоптичні прикмети стосуються свята Онуфрія (Онопрія):

- На Онуфрія проливний дощ – початок жнив буде мокрим.

- Дощовий Онуфрій – мокрий сінокіс.

- Якщо на Онуфрія рясна роса, а день погожий – на врожай вівса.

- Холодний Онуфрій – похолодання триватимуть щонайменше три дні.

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.