Останні новини

АГАФОН НЕ ЛІСОВИК, АЛЕ…

 

 

4 вересня – свято Агафона. В українській народній традиції цю дату колись вважали (принаймні, на Поліссі) днем народження всіх лісовиків. На їхні уродини навіть не ходили до лісу, аби не тривожити цих істот, дати можливість спокійно посвяткувати.

Лісовик – міфічна істота, яка охороняє все живе у лісі. Він дозволяє брати людям дари лісу (ягоди, гриби, горіхи, лікарське зілля, його коріння…), але не надміру. Не можна вбивати самиць диких звірів під час їхньої вагітності, полювати на птахів, які сидять у гніздах в очікуванні потомства, а чи вже годують його, ображати маленьких звірят, пташат. Заборонялося рубати дерева будь-якої пори роки, окрім зими, коли ті сплять і не відчувають болю. За порушення «лісового закону» Лісовик може наслати на людину блуд (та заблукає у лісі),, звести на манівці… Все це – лишень повір’я, але вони не позбавлені мудрості, регламентували поведінку людини у лісі, щоб та не завдавала надмірної шкоди природі.

Народні синоптичні прикмети та прогнози таки пов’язані зі святом Агафона. Кажуть:

-Якщо на Агафона ясна погода, то такою протримається кілька днів.

-Дощить на Агафона – дощитиме мінімум три дні поспіль.

-На траві, листях кущів, дерев багато равликів – погода погіршиться, випаде дощ, але опісля «підуть» гриби.

-Перші птахи відлітають у вирій мовчки, летять низько – буде холодна осінь; голосять і летять високо – чекай осіннього тепла.

Тарас ЛЕХМАН

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.